• Abit Gülistan / Naro İşletmecilik

Yeni Müşteri Bularak Satış Yapmak

Yeni müşteri bulma ve satışları arttırma yolları

Günümüzde işletmelerin en büyük sorunlarından biri de satış yapamamaktan kaynaklanmaktadır. Satış olmadığı takdirde kâr da olmayacağından işletmenin uzun süre ayakta kalması mümkün görünmüyor.

Satış yapmak para kazanmakla doğru orantılı olup satış olmadan para kazanılması ve işletmenin ayakta kalması söz konusu değildir. 
Bir benzetme yapılacak olursa para işletmeler için insan vücudundaki kana benzer. Vücut ne kadar büyük olursa olsun kan akışı olmadan yaşam olmayacaktır. Bir işletme de ne kadar büyük olursa olsun para kazanmadığı takdirde yok olmaya mahkum olacaktır. 

Aynı sektörde yeni girişimcilerin olması, rakiplerin daha fazla satış yapma noktasında yeni stratejiler geliştirmesi, yeni müşteri bulma arayışıkurumsal ve büyük firmaların hızla yayılması teknoloji ağırlıklı internetin getirdiği yenilikçi anlayıştan faydalanmak kargo şirketleri aracılığıyla uzaktaki müşteriye erişim kolaylığı gibi nedenler esnafın her geçen gün müşteri kaybetmesine ve kaybetmeye de devam etmesine neden olmaktadır. 

Ayrıca mobil uygulamaya geçemeyen yenilikçi anlayışta satış ve pazarlama tekniklerine yönelemeyen firmaların en geç beş yıla kadar sektörde yok olması kaçınılmaz olacaktır. Şimdi bile mevcut birkaç sektör haricinde firmaların %70 sen fazlası finansman sorunu yaşamaktadır. 

Bir işletmede günlük net kar 300 TL yi buluyorsa geçim sağlanabilmektedir. Bu oran günlük 1000 TL civarında ise işletmeniz aracılığı ile zengin olma potansiyeline sahipsiniz demektir. 2000 TL günlük kazanca ulaştığınız takdirde milyoner olma yolunda ilerlediğinizin göstergesi olarak düşünülebilir. Bu oran günlük 3000 TL ve üzeri ise hayatınızı değiştiren bir potansiyelde işletmeye sahip olduğunuzu işaret eder. Bu nedenle ürün veya hizmet satışlarında özellikle günlük net karınızı takip ederek sektörde var olma potansiyelinizi de gözden geçirebilirsiniz. 

İşletmelerde satış ekibi oluşturmak, eğitim desteğiyle satış yapılması, çalışan personelin de kendi potansiyelini eğitimle fark etmesini sağlamak daha fazla kazanç elde etmeyi desteklemektedir. Doğru strateji ve yeni müşteri arayışı eğitimle desteklendiğinde zengin olmak para kazanmanın en kolay yolu olarak karşımıza çıkar. 

Geleneksel satış yöntemlerinde fiyatlandırma,ürün belirleme ve maliyeti azaltma, kârı arttıracak uygulamalar, dikey yatay çapraz küçülme ve büyüme, satış kanalları oluşturma, bayilik verme, aynı sektörde diğer firmalarla iş birliği yapmak,strateji oluşturmak, satış yöntemi belirlemek, digital satış ortamında yer edinmek, müşteri arayışında doğru hedef kitleye ulaşmak yüksek oranda geri dönüşü olumlu yönde etkilemektedir. Ancak satışa çıkarılan ürünün iyi ve kaliteli olması,doğru hedef kitleyi doğru reklam ve kampanyalarla desteklemekte gerekmektedir.

Ayrıca sağlam geleneksel bir işletme olmadan yapılacak el ilanı, digital satış kampanya, afiş bilbord gibi reklam araçlarına ayrılan bütçe boşa gidecektir. Geleneksel bir işletme olarak sektöre adım atıldığında pazarlama yönteminin genele yayılması, birebir pazarlama yöntemi, gerilla pazarlama, içerik oluşturma, afiş dağıtımı, ağızdan ağıza pazarlama, viral pazarlama, görsel veya işitsel yayın yöntemlerinin bir veya birkaç tanesinin mutlaka kullanılması gerekir. 

Bir esnaf ürün veya hizmeti nasıl satarım düşüncesiyle hareket ederken müşteri bir ürün veya hizmeti neden alması gerektiğini düşünür. Esnaf ancak müşteri benim ürünümü neden almalı sorusuna yanıt arayarak bir ürünü satışa çıkarması satışın çok daha kolay gerçekleşmesine olanak sağlayacaktır. Sattığım ürün veya hizmet musterine nasıl değer kazandıracak gibi bir düşünce kazanmanın esnaf adına ilk adımı olacaktır. 

Bir işletmenin daha fazla kazanç sağlaması için ürün veya hizmetin yanında işletme analizi yaparak ekip oluşturmak gerekir. Ayrıca eğitimle desteklenmiş satış odaklı doğru reklam ve fiyatlandırma yapılması şarttır. 
Bu bağlamda işletmenizde zengin veya milyoner olma hayallerinizi ya da hayat değiştiren bir işletme sahibi olarak finansal özgürlüğe sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yenilikçi anlayışa uyum sağlayacağınız ilk adımı gelin birlikte atalım.

Yorumlar (0)

Yorum yaz